Renault Kangoo Van 1.5 Blue dCi 95 Pack Clim Open Sesame by Renault

Sezamie, otwórz się!

Kangoo Van zdobył tytuł IVOTY 2022 (International Van of the Year), Międzynarodowego Samochodu Dostawczego Roku, razem ze swoim klonem, czyli Mercedesem Citanem

Pełna nazwa tego dostawczego auta składa się aż z 13 wyrazów, ale najciekawsze są te cztery na końcu, „Open Sesame by Renault”. Tak został nazwany, seryjny w tej wersji wyposażenia system, czyli: brak słupka B za drzwiami pasażera, uchylna przegroda, składany fotel pasażera. Możesz złożyć fotel pasażera i przestawić ku przodowi uchylną przegrodę, czyli kratę. Wówczas masz możliwość umieszczenia w ładowni przedmiotów o ponad trzymetrowej długości, dokładnie 3.053 milimetry, jak wyliczyło Renault. Znakomita wartość, o wiele większa od rozstawu osi 2.716 milimetrów. Otwór do załadunku i wyładunku jest w takiej konfiguracji bardzo duży, o szerokości 1.446 milimetrów. Konstruktorzy Renault wyszli z założenia, że w zatłoczonych centrach miast często trudno dostać się do ładowni przez tylne drzwi, więc wymyślili Open Sesame. Dostęp do towaru albo innych pakunków wyszedł znakomity, ale coś za coś. W odróżnieniu od drugiej, podstawowej odmiany, Pack Clim, „Sezam” nie może mieć opcjonalnych drzwi przesuwnych z lewej strony, a fotel pasażera pozbawiono regulacji, poza zagłówkiem. No i przez tę ażurową kratę podczas jazdy jest głośniej, docierają do kabiny na przykład odgłosy z tylnych kół.

To są drzwi!

Druga, niesamowita sprawa w Kangoo Vanie to przednie drzwi otwierające się pod kątem prostym. Naprawdę! Bardzo rzadko spotyka się taki kąt w autach osobowych czy dostawczych. I nie są to drzwi przytrzymywane rzemieniami, jak w terenowych Jeepach Wranglerach, tylko „normalne”, z ogranicznikami otwarcia w pośrednich pozycjach, dwoma w tym przypadku.

Easy Park Assist

Renault nie stosuje skrótu na opcjonalny Easy Park Assist, to ja również nie będę. Układ ten ułatwia cztery manewry: parkowanie równoległe tyłem, parkowanie prostopadłe tyłem, parkowanie skośne tyłem, wyjazd z miejsca parkingowego tyłem. Przycisk aktywujący układ znajduje się na środkowej konsoli, pod centralnym, dotykowym ekranem. Podstawę stanowi 12 ultradżwiękowych czujników, po sześć w przednim i tylnym zderzaku. Czujniki te służą przede wszystkim do ostrzegania przy manewrach, mierząc odległość między Kangoo a przeszkodą, z przodu, z tyłu, po bokach. Easy Park Assist jest ich dodatkowym zadaniem. Easy Park Assist wyszukuje wolne miejsca parkingowe przy prędkości do 30 kilometrów na godzinę. „Wie”, po której stronie, dzięki migaczowi włączonemu przez kierowcę. W trakcie półautonomicznych manewrów, również przy wyjeżdżaniu tyłem, szybkość nie może przekracza 7 na godzinę, bo inaczej Easy Park Assist się rozłączy. Kierownicę trzeba puścić, żeby obracała się sama, masz do dyspozycji gaz, hamulec i dźwignię biegów. Szczerze – z tego rodzaju układów korzystam bardzo rzadko w testowych autach, niezależnie od marki i modelu. Wychodzę z założenia, że w realnych sytuacjach, szybciej zaparkuję w tradycyjny sposób.

Rysopis. Renault Kangoo Van 1.5 Blue dCi 95 Pack Clim Open Sesame by Renault, czterodrzwiowy, dwumiejscowy furgon, długość 4486 mm, szerokość 1919 mm, wysokość 1864 mm, ładownia 3,3 m sześc., z uchylną przegrodą 3,9 m sześc., napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 1461 cm sześc., 95 KM przy 3000 obr/min, 260 Nm przy 1750 obr./min, maksymalnie 164 km/h, od 0 do 100 km/h 13,6 s, spalanie w cyklu mieszanym 5,4-5,5 l/100 km, cena 84.500 zł netto (103.935 zł brutto).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Lewe skrzydło tylnych drzwi, z klamką, jest szersze

Efektownie narysowana deska rozdzielcza

Tak wygląda Open Sesame by Renault…

… a tak po wykorzystaniu jego możliwości

Najważniejsza jest ta dźwignia. Gdy pociągniesz do góry jej tylną część, odblokujesz siedzisko fotela pasażera, potem oparcie  

Z tej pozycji najlepiej widać, jak długa jest (część) ładowni

Jeszcze większe, pozytywne zaskoczenie niż Open Sesame, drzwi kabiny otwierające się praktycznie pod kątem prostym

Easy Park Assist aktywujesz przyciskiem z kierownicą, na środku kokpitu. Jest on dodatkiem za 2.500 złotych netto (3.075 brutto)

Przed wyjechaniem tyłem z miejsca parkingowego musisz przez kilka sekund przytrzymać przycisk


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *