Volvo XC40 T5 FWD R-Design

Do powolnego ładowania

Najmniejsze Volvo, ale wcale nie takie małe, ponad 4,4 metra. Podobną długość ma podstawowy model Mercedesa, hatchback klasy A

Polski cennik XC40 składa się wyłącznie z benzyniaków. Hybrydy ładowane z gniazdka, plug-in hybrid recharge, są kojarzone z przednim napędem FWD (Front Wheel Drive), benzynowymi silnikami 1.5 i dwusprzęgłowymi, siedmiobiegowymi automatami Geartronic. Testowałem auto w najdroższej wówczas wersji wyposażenia R-Design, za 218.400 złotych (bez opcji). Obecnie najdroższa odmiana zwie się Plus Dark i wymaga wyłożenia 223.900 złotych.

Dla kogo?

Na pewno dla ludzi chcących być eko w praktyce. Wprawdzie rząd nie dofinansowuje takich samochodów, bo nie są to 100-procentowe elektryki, ale zawsze świadomość, że przyczyniasz się do ratowania planety może być miła. Nie wnikam, czy tylko dwutlenek węgla niszczy klimat i czy tylko człowiek za to odpowiada, hybryda plug-in pali mniej, więc emituje mniej CO2. Oczywiście dane z laboratoryjnych testów podawane w cenniku, 2,0-2,5 litra na 100 kilometrów można między bajki włożyć, tak samo jak w przypadku każdej innej hybrydy plug-in. Owszem, jesteś w stanie zbliżyć się do takich rezultatów, tylko gdy startujesz z naładowanym do pełna akumulatorem trakcyjnym o pojemności 10,7 kWh (kilowatogodzin) brutto, a gdy wyczerpie się po około 35 kilometrach – sprawdzony, realny zasięg – znowu napełniasz go „pod korek”.

Trzy skróty, a nawet więcej

TA –  Trip Automatic. Jeden z dwóch liczników przebiegu dziennego w pokładowym  komputerze. Zgodnie z rozwinięciem skrótu, automatycznie zeruje się, gdy samochód nie jest używany, przez co najmniej cztery godziny. Rejestruje przebieg, czas jazdy, średnią prędkość, średnie zużycie benzyny. Odczyt tych wartości następuje na prawym, dolnym fragmencie cyfrowej tablicy wskaźników, sterowanie jest na prawym ramieniu kierownicy.

TM – Trip Manual. Jeden z dwóch liczników przebiegu dziennego w pokładowym  komputerze, przeznaczony do dłuższych dystansów. Pamięć TM, w odróżnieniu od TA, sama się nie zeruje, służy do tego przycisk na końcu lewej dźwigienki przy kierownicy.

BFA – Brake Force Assist. Funkcja wzmocnienia siły hamowania. Skrót BFA znajdziesz w cyfrowej instrukcji obsługi przy opisie wspomagania awaryjnego hamowania BAS (Brake Assist System), Volvo posługuje się jednym i drugim skrótem, a nawet trzecim EBA (Emergency Brake Assist). A chodzi o jeden i ten sam układ zwiększający siłę awaryjnego hamowania, gdy kierowca naciśnie pedał hamulca szybko, ale zarazem zbyt słabo – błąd popełniany przez wiele osób.

Rysopis. Volvo XC40 T5 FWD R-Design, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy SUV, długość 4425 mm, szerokość 1863 mm, wysokość 1652 mm, bagażnik 460/1336 l, napęd na przód, trzycylindrowy, rzędowy silnik benzynowy z turbosprężarką, 1477 ccm, 180 KM przy 5800 obr./min, 265 Nm przy 1500-3000 obr./min, silnik elektryczny 82 KM (brak informacji o mocy systemowej) i 160 Nm, maksymalnie 180 km/h, od 0 do 100 km/h w 7,3 s, spalanie w cyklu mieszanym 2,0-2,5 l/100 km, cena 218.400 zł (obecnie Plus Dark, 223.900 złotych).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Nadwozie jest jedno, pięciodrzwiowe, jeszcze się nie opatrzyło i często bywa oceniane przez przechodniów jako ładne

Wnętrze o ciekawym wzornictwie i naprawdę solidnie zmontowane. Wersja R-Design ma aluminiowe elementy ozdobne Cutting Edge

TA, licznik przebiegu dziennego, który sam się kasuje

TM, licznik przebiegu dziennego, który możesz skasować…

…tym przyciskiem na lewej dźwigience za kierownicą

BFA i jeszcze BAS, i EBA. Cyfrową instrukcję obsługi wyświetlisz na postoju, na centralnym, dotykowym ekranie

Górna pokrywa skutecznie maskuje bezsporny fakt – benzyniak 1.5 ma trzy cylindry. W kabinie trudno wyczuć, że „brakuje” czwartego cylindra

Około trzech godzin trwa napełnianie akumulatora trakcyjnego złączem typu 2, z ładowarki dającej natężenie 16 A (amperów)

Pokładowa ładowarka w samochodzie, przyjmująca prąd, dysponuje mocą 3,7 kW (kilowata)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *