Nissan Leaf 59 kWh Tekna

Jeden z pionierów, generacja druga

Tak jest w zdecydowanej większości elektryków – jedna wersja nadwoziowa, w tym przypadku pięciodrzwiowy hatchback

Leaf był bez wątpienia jednym z pionierów elektromobilności i to w czasach, kiedy nie była ona ani modna ani w przyszłości wręcz przymusowa na terenie Unii. Od czterech lat jest sprzedawana w Polsce druga generacja tego modelu. 59 kWh w nazwie w cenniku oznacza użyteczną pojemność (netto) akumulatora trakcyjnego, 59 kilowatogodzin, pojemność całkowita (brutto) wynosi 62 kilowatogodziny. Tak, tak, pojemność baterii to kluczowy, wręcz najważniejszy parametr elektrowozu, mający w praktyce większe znaczenie od wyposażenia wnętrza czy właściwości jezdnych. Zasięg każdego elektryka jest taki sobie, większa bateria pozwala na nieco swobodniejsze planowanie podróży poza miejscem zamieszkania. Mniejszy akumulator wypada skromnie, 39/40 kWh.

Dla kogo?

Testowy Leaf był w najbogatszej wersji wyposażenia Tekna, kojarzonej tylko z większą baterią 59 kWh. Cena 183.900 złotych zachęcająca raczej nie jest. Tak więc mamy kolejny wóz dla zamożnych fanów elektromobilności. Po napaści Rosji na Ukrainę dochodzi jednak inny czynnik – mając Leafa czy każdego innego elektryka uniezależniasz się od ruskiej ropy. Od razu i całkowicie. Warto rozważyć. Generalnie Leaf prowadzi się przyjemnie, lepiej niż oczekiwałbyś po prostym, tylnym zawieszeniu w postaci belki skrętnej.

Trzy skróty, nawet cztery

e-Pedal – elektryczny pedał, Nissan nie rozwija tego skrótu. Rozwiązanie seryjne w każdym Leafie, pozwalające na jazdę za pomocą tylko jednego pedału – gazu. Po nawet lekkim jego odjęciu samochód wyczuwalnie zwalnia i może tak zwalniać aż do zatrzymania! Wytracając w ten sposób prędkość, doładowujesz akumulator trakcyjny bardziej intensywnie. Gdy poziom zwalniania będzie zbliżony do normalnego hamowania, z tyłu palą się światła stopu. Domyślnym, fabrycznym ustawieniem jest brak funkcji e-Pedal, ale możesz to zmienić posługując się przyciskami na lewym ramieniu kierownicy i wyświetlaczem w zestawie wskaźników. Wchodzisz w Settings (polskiego języka brak) czyli w zębate kółeczko, potem w Driver Assistance, e-Pedal, Mode Memory i odhaczasz ON. Wówczas auto „zapamięta”, w jakiej pozycji został e-Pedal przy gaszeniu silnika. Włączanie i wyłączanie e-Pedal polega na pociągnięciu do tyłu przycisku na środkowym tunelu. Autorzy instrukcji obsługi przestrzegają, iż e-Pedal może okazać się mniej skuteczny przy przeładowanym pojeździe, w trakcie zjeżdżania z pochyłości, na oblodzonej drodze.

AVAS – Acoustic Vehicle Alerting System. Akustyczny system ostrzegawczy pojazdu, jak czytamy w cenniku. W kabinie jego przerywane dźwięki słychać tylko przy cofaniu, dokładnie to już po wrzuceniu wstecznego. Guzik do wyłączenia bądź ponownego włączenia AVAS jest z lewej strony kokpitu, w dolnym rzędzie przycisków. W instrukcji obsługi Nissan stosuje inny skrót, VSP, od Vehicle Sound for Pedestrians. VSP, czyli AVAS, działa do 30 na godzinę, przy zwalnianiu zostaje włączony poniżej 25 na godzinę.

HP – High Performance. Wysokie parametry, wysoka wydajność. Skrót z pełnej nazwy zimowych opon, Fulda Kristall Control HP2. Fulda jest niemiecką marką należącą do amerykańskiego koncernu Goodyear, marką środka. Ciekawe, że na aucie z roku produkcji 2021 zamontowano zimówki z 2018, trzy lata starsze. Ale to tylko taka uwaga, opony były w bardzo dobrej kondycji.

Rysopis. Nissan Leaf 59 kWh Tekna, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy hatchback, długość 4490 mm, szerokość 1790 mm, wysokość 1545 mm, bagażnik 385/1167 l, napęd przedni, silnik elektryczny, 217 KM, 340 Nm, bateria 62 kWh brutto, 59 kWh netto, maksymalnie 157 km/h, od 0 do 100 km/h w 6,9 s, średnie zużycie prądu 18,5 kWh/100 km (185 Wh/km), cena 183.900 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Auta elektryczne potrafią być atrakcyjne wizualnie, trzeba przyznać

Pod maską całkiem spory blok silnika, z samego przodu, pod oddzielną klapką gniazdko CHAdeMO i typu 2…

…które tak prezentują się po otwarciu, z lewej CHAdeMO (Charge de Move)

Deska rozdzielcza w większości z twardego plastiku

Przycisk do e-Pedal…

…i lampka kontrolna na tablicy wskaźników informująca o aktywnej funkcji e-Pedal

Teraz e-Pedal będzie zawsze aktywny, o ile sam go nie wyłączysz

Przycisk od AVAS to oczywiście ten z symbolem głośnika

Opony HP, Fulda Kristall Control HP2


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *