Subaru XV 2.0i-S e-Boxer Platinum

Bokser z prądem

Obecność hybrydowej techniki nie wpłynęła ani na sylwetkę, ani na prześwit, nadal bardzo solidne 220 milimetrów

Subaru podąża za postępem i zelektryfikowało część gamy samochodów na polskim rynku. Model XV z większym, dwulitrowym benzyniakiem – oczywiście w układzie bokser – jest oferowany wyłącznie jako hybryda. Czy daje to niższe spalanie? Podczas kilku, testowych dni trudno może o jednoznaczne wnioski, tym niemniej na dystansie około 1200 kilometrów zanotowałem średnią konsumpcję 9,6 litra na 100 kilometrów. Poprzednio jeździłem XV 2.0i, bez elektrycznego silnika i apetyt na bezołowiową również utrzymywał się poniżej 10 litrów. Co ciekawe, w prospekcie modelu producent obiecuje w hybrydzie inne rzeczy, takie jak liniowe przyśpieszenie czy szybką reakcję na operowanie pedałem gazu. I to by się zgadzało, choć sprint do setki w 10,7 sekundy szału nie robi.

Wszechstronny typ

Duży, 22-centymetrowy prześwit pozwala podjeżdżać pod wysokie krawężniki bez obawy o uszkodzenie karoserii, czy czegoś w podwoziu. Stały napęd czterech kół daje bezpieczne prowadzenie na każdej nawierzchni i w każdych warunkach. Napęd działający sprawnie, o czym przekonałem się na szutrze, czy podczas szybkiego startu z jedną stroną samochodu na mniej przyczepnym podłożu. Jest to więc uniwersalne auto, bez problemu radzące sobie również poza utwardzonymi drogami, zrobione w Japonii, zarazem oryginalne, bo Subaru popularna marką nie jest, co dla wielu osób może okazać  się zaletą. Wszak nie każdy musi jeździć Volkswagenem, Oplem, czy nudną Toyotą.

Trzy skróty

SRH – Steering Responsive Headlights. Aktywne oświetlenie w Subaru. Seryjnym wyposażeniem dwulitrowej wersji są przednie światła LED (Light Emitting Diode) z funkcją doświetlania zakrętów SRH. Funkcja działająca od prędkości 8 kilometrów na godzinę jest realizowana przez obracające się elementy przednich świateł (soczewki), a nie przez światła przeciwmgielne. Dzięki SRH oświetlenie skupia się na krzywiźnie drogi.

AVH – Auto Vehicle Hold. Funkcja utrzymująca samochód na hamulcach (czterech kół) po zatrzymaniu się i po mocniejszym wciśnięciu pedału hamulca. Popularna w wielu markach, w Subaru pod skrótem AVH. W XV trzeba aktywować ją po każdym uruchomieniu silnika, za pomocą przycisku na środkowym tunelu. Gdy stoisz na AVH, powtórne wciśniecie pedału hamulca spowoduje dezaktywację AVH i samochód zacznie jechać (każde Subaru XV ma automat, bezstopniowy Lineartronic). AVH działa przez 10 minut, potem się wyłącza.

SI – Subaru Intelligent. Takie dwie literki, zapisane „S/I”, widnieją na jednym z przycisków na prawym ramieniu kierownicy. Tym przyciskiem obsługujesz układ SI-Drive (Subaru Intelligent Drive), który dopasowuje działanie zespołu napędowego i szybkość jego reakcji do stylu jazdy kierowcy. Możesz wybrać dwa tryby, widoczne przez chwilę na środku zestawu wskaźników: sportowy oraz inteligentny. Na tym pierwszym samochód staje się bardziej żwawy. Jaki masz tryb, widzisz w zestawie wskaźników, wyświetlane są litery S albo I.

Rysopis. Subaru XV 2.0i Platinum. Pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy SUV, długość 4485 mm, szerokość 1800 mm, wysokość 1595 mm, bagażnik 340/1173 l, stały napęd na cztery koła z centralnym sprzęgłem wielopłytkowym (wyjściowa proporcja przód/tył 60/40), czterocylindrowy, benzynowy bokser, 1995 ccm, 150 KM przy 5600-6000 obr./min, 194 Nm przy 4000 obr./min, silnik elektryczny 16,7 KM i 66 Nm, maksymalnie 193 km/h, od 0 do 100 km/h w 10,7 s, spalanie w cyklu mieszanym 6,5 l/100 km, cena 36.200 euro, czyli około 170.000 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Kąt zejścia to aż 30,5 stopnia (natarcia 19,7, rampowy 21,5)

e-Boxer, czyli bokser z hybrydą, plakietki są na przednich błotnikach i na klapie bagażnika (na fotografii)

Zupełnie inny widok pod maską niż w 2.0 bez hybrydy, silnik przykryto od góry dużą, plastikową osłoną

Odmiana Platinum, jako jedyna, ma częściowo skórzaną tapicerkę

SRH, guzik z lewej strony kokpitu do wyłączenia tej funkcji. Domyślny stan to działanie SRH

AVH, czyli auto hold. Szkoda, że za każdym razem trzeba AVH aktywować

S/I na kierownicy

Tryb sportowy, czyli z bardziej wygiętym wykresem….

…niż w przypadku drugiego trybu, inteligentnego


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *