Mercedes-Benz Citan Furgon 112 CDI

Ale z gwiazdą

Stylizacja przedniej części karoserii oczywiście została dostosowana do marki, z dużą, trójramienną gwiazdą na atrapie chłodnicy

Citan – najmniejszy, dostawczy Mercedes-Benz, powstały na bazie Renault Kangoo. To druga generacja Citana, poprzednia również opierała się na ówczesnym „Kangurze”. Owszem, Renault pod względem prestiżu odbiega od Mercedesa, ale pod względem doświadczenia z małymi dostawczakami zdecydowanie go przewyższa. Taka współpraca (dotycząca także silników wysokoprężnych i benzynowych) w dobie globalizacji nie powinna więc dziwić.

Trzy rozwiązania

Sześć poduszek powietrznych. Utarło się przekonanie, iż auto dostawcze ma jeden airbag, ten czołowy, w kierownicy. Faktycznie tak przez lata było, producenci aut okazywali się skąpi w obdarzaniu furgonów poduszkami, nawet za czołową z prawej strony kokpitu żądali dopłaty. A tu proszę, niewielki „blaszak” i aż sześć poduszek seryjnie, po dwie czołowe, boczne, kurtynowe. Brawo!

Dostęp do zbiorniczka płynu hamulcowego. O takich serwisowych sprawach piszę tu rzadko, tym razem muszę pochwalić. Zbiorniczek znajduje się przed ścianą grodziową, nie został ukryty pod podszybiem, ewentualne dolewanie płynu przebiega bardzo łatwo. Naśladownictwo wskazane, tak jak z poduszkami.

Ustalacz drzwi. Nie ja wymyśliłem „ustalacza”, to autorzy polskiej instrukcji obsługi. Chodzi o element przy zawiasach tylnych, dwuskrzydłowych drzwi. Jego naciśnięcie powoduje odblokowanie skrzydła drzwi i przejście z kąta otwarcia 90 stopni do 180. Powrót ze 180 do 90 stopni nie wymaga naciskania „ustalacza”. Zastrzeżenia mam nie do tej nazwy, ale do tego że ów „ustalacz” jest czarny. A powinien być na przykład w żółtym kolorze, przynajmniej jego końcówki. Wtedy odnalezienie „ustalacza” po zmroku lub w nocy byłoby szybsze. Tym razem naśladownictwo niewskazane.

Rysopis. Mercedes-Benz Citan Furgon 112 CDI, czterodrzwiowy (w opcji pięciodrzwiowy), dwumiejscowy furgon, długość 4498 mm, szerokość 1859 mm, wysokość 1838 mm, ładownia 2,5 m sześc., napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 1461 cm sześc., 116 KM przy 3750 obr/min, 270 Nm przy 1750 obr./min, maksymalnie 175 km/h, od 0 do 100 km/h 11,7 s, spalanie w cyklu mieszanym 5,7 l/100 km, cena 115.190 zł brutto (93.650 zł netto).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Alufelgi? Nie, to kołpaki, ale naprawdę można się pomylić. Takie obręcze to element pakietu Pro za 4059 złotych (3300 netto)

Mimo że Mercedes, kokpit jest twardy, tak samo jak pozostałe plastiki w kabinie

Boczna w fotelu kierowcy, jedna z sześciu poduszek w Citanie

Maska unosi się na dwóch siłownikach, jak w Renault i Daciach

Zbiorniczek płynu hamulcowego bardzo dobrze dostępny. Można? Można!    

Lewe skrzydło tylnych drzwi jest szersze i ma klamkę

Ustalacz drzwi (na zdjęciu w pozycji rozpiętej) działa bez zarzutu, ale nie powinien być cały czarny

Dwa gniazdka USB-C (Universal Serial Bus) na dole środkowej konsoli. Tylko jedno, z piktogramem przedstawiającym komórkę i ekran, zapewnia przewodowe połączenie smartfona z autem

112 CDI a koni 116. Dwa inne ropniaki Citana są słabsze, 75 i 95 mechanicznych koni. Najmocniejszy silnik, 131 koni, to… benzynowy 1.3


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *