Mercedes-Benz Citan Tourer 113

Citan rodzinny

Żółć limonitu metalik, oryginalny, ciekawy kolor. Swoją drogą marketingowcy różnych marek muszą wykazać się niezłą inwencją przy wymyślaniu nazw lakierów   

Citan Tourer jest kombivanem, zarazem najmniejszym osobowym Mercedesem powstałym na bazie dostawczej konstrukcji. Konkurencja w tym segmencie dla Mercedesa to przede wszystkim również niemiecki Volkswagen Caddy, w odmianach osobowych. Przybyła też konkurencja wewnętrzna w postaci klasy T, czyli Citana jeszcze bardziej osobowego niż Tourer.

Trzy skróty

Citan – city, titan. Miasto, tytan. Ze zbitki tych dwóch słów powstała nazwa modelu Mercedesa, furgonu i kombivana, który został oficjalnie pokazany w 2012 roku. Auto miało łączyć miejską zwinność z wyjątkową odpornością. W rzeczywistości było to zmodyfikowane Renault Kangoo i tak samo dzieje się z obecną, drugą generacją, znaną od 2021 roku.

CMF – Common Module Family. Skoro o związkach z wielką rodziną Renault, termin CMF musi się pojawić. Jest to modularna platforma Renault i Nissana, system konstrukcji modułowej. Pierwszym Renault na CMF-ie był Espace, jego sprzedaż rozpoczęła się w 2015 roku. Projekt CMF dzieli się na trzy zasadnicze segmenty: CMF-A dla małych samochodów, CMF-B dla średnich i CMF-C/D dla większych. CM-EV (Electric Vehicles) jest platformą dla aut z napędem elektrycznym. Nas najbardziej interesuje CMF-C/D, bo na niej opiera się Citan. Technologiczne rodzeństwo ma ten Mercedes bardzo liczne i zacne, bo poza klasą T, Renault Kangoo, Nissanem Townstarem i wspomnianym Renault Espace także, przykładowo: Renault Megane IV, Renault Talisman, Renault Kadjar, Renault Koleos, Nissan Qashqai, Nissan X-Trail, Mitsubishi Outlander (najnowszej generacji, nieobecny w polskich salonach).

AKSE – Automatische Kindersitzerkennung (niemiecki). Skrót ze specyfikacji testowego egzemplarza. Automatyczny układ rozpoznawania fotelika dziecięcego na fotelu pasażera z przodu. Wyłącza czołową poduszkę pasażera. Działa w najprostszy, możliwy sposób. Jeżeli na tymże fotelu nie ma fotelika i nikt nie siedzi, to poduszka jest wyłączona, o czym powiadamia odpowiedni piktogram pod sufitem, za wewnętrznym lusterkiem wstecznym. Nie ma sensu, aby airbag niepotrzebnie wybuchał w razie kolizji czy wypadku, jeśli fotel pozostaje pusty. Aktywacja poduszki następuje automatycznie po zajęciu fotela przez pasażera bądź po zamontowaniu foteliku, poprzez obciążenie działające na siedzisko. Autorzy instrukcji obsługi przestrzegają, że jeśli siedzisko fotela pasażera jest wilgotne, funkcja automatycznego wyłączania poduszki powietrznej może zostać zakłócona, trzeba więc siedzisko osuszyć. Z tego samego powodu nie należy umieszczać żadnych przedmiotów pomiędzy siedziskiem a dziecięcym fotelikiem. Z kolei w przypadku pasażera poduszka może zostać przez pomyłkę wyłączona, na przykład gdy pasażer przemieszcza swoje ciało poprzez oparcie się o podłokietnik. Albo gdy siedzi tak, że odciąża siedzisko. Kiedyś układ AKSE działał w bardziej skomplikowany sposób. Specjalne foteliki z transponderem, czyli nadajnikiem radiowym łączyły się z Mercedesem, powiadamiając o swej obecności.

Rysopis. Mercedes-Benz Citan Tourer 113, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy kombivan, długość 4498 mm, szerokość 1859 mm, wysokość 1857 mm (z relingami), bagażnik 517/2390 l, napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy z turbosprężarką, 1332 cm sześc., 131 KM przy 4500 obr/min, 240 Nm przy 1600 obr./min, maksymalnie 183 km/h, od 0 do 100 km/h 12,0 s, spalanie w cyklu mieszanym 6,9 l/100 km, cena 118.572 zł (96.400 zł netto).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Z tyłu rzuca się w oczy bardzo duża klapa bagażnika – efekt dostawczego rodowodu, praktyczny efekt

Typowe dla kombivanów, odsuwane, boczne drzwi zapewniają bezproblemowy dostęp do tylnej kanapy

„Citan Tourer” na klapie bagażnika

Liczba 113 oznacza mocniejszy benzynowy silnik w Citanie Tourerze, 131 koni. Słabszy 1,3 rozwija 102 konie i nosi oznaczenie 110

Kokpit od razu kojarzący się z Mercedesem

Mocowanie fotelika i-Size na fotelu pasażera z przodu. i-Size to standard zapewniający większe bezpieczeństwo niż Isofix, kompatybilny z nim

Wyświetlacz z przodu, pod sufitem – czołowa poduszka pasażera wyłączona…

…a teraz poduszka aktywna

Benzynowy silnik 1.3 bez plastikowej obudowy od góry, maskę unoszą dwa siłowniki


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *