Maxus e-Deliver 9 Van L3H2 72 kWh

Chiński i wyłącznie na prąd

Przód ciekawy, wyróżniający się w miejskim tłumie. Zielone tablice oznaczają w Norwegii dostawczaka…

…natomiast rejestracje elektryków zaczynają się od E. Norwegia, bo z tego kraju jest importer, działa w Polsce poprzez spółkę-córkę

Maxus, nowa marka na polskim rynku jest chińska, wyłącznie elektryczna, oferuje auta osobowe i dostawcze. Zaczynamy od największego dostawczaka, który nazywa się e-Deliver 9, może być vanem, jak testowy egzemplarz, albo podwoziem do zabudowy.

Dla kogo?

Na pewno dla przedsiębiorców, którzy nie boją się marki dopiero wjeżdżającej na polski rynek, czyli – bądźmy szczerzy – nieznanej. Na pewno dla entuzjastów elektromobilności. Na pewno dla firm wykonujących transport w miastach i na przedmieściach. Bo ani zasięg 236 kilometrów, ani maksymalna prędkość 100 na godzinę nie predestynują tego auta do dłuższych podróży z ładunkiem. No i dla firm niebiednych, wszak cena netto zbliża się do 280 tysięcy.

Trzy skróty (a nawet więcej)

SAIC – Shanghai Automotive Industry Corporation. Chiński, państwowy koncern z Szanghaju. SAIC Motor działalność rozpoczął w roku 1958. Dzięki bogatemu doświadczeniu w opracowywaniu strategii rozwoju i rozszerzania dystrybucji odegrał istotną rolę przy wprowadzaniu Volkswagena i GM (General Motors) na rynek chiński, dla których to koncernów do dziś jest najważniejszym partnerem w Państwie Środka. SAIC Motor pozostaje od pięciu lat największym chińskim oraz jednym z największych na świecie koncernów motoryzacyjnych. Lokalizacja w Szanghaju też ma znaczenie, to miasto skupiające centra rozwoju technologii. SAIC Motor znajduje się na liście największych spółek świata, Fortune Global 500. Przypomnijmy, że był większościowym udziałowcem koreańskiego SsangYonga w latach 2005-09, przejętego w 2010 przez indyjski koncern Mahindra & Mahindra. SAIC, poza Maxusem, jest właścicielem między innymi brytyjskiej marki MG (Morris Garages).

LDV – Leyland DAF Vans. LDV to marka brytyjskich samochodów dostawczych, której jednym z modeli był Maxus. W latach 1998-2001 połowa akcji LDV należała do DMP (Daewoo Motor Polska) z Lublina. Upadek Daewoo pogrążył też LDV, które zbankrutowało w 2005 roku. Potem, 2006-09, LDV było własnością rosyjskiej firmy GAZ (Gorkowski Awtomobilny Zawod). W roku 2009 GAZ sprzedał akcje LDV malezyjskiej firmie Weststar, zachowując jednak prawo do produkcji dostawczaka LDV Maxus w Rosji. W 2010 roku LDV stał się własnością SAIC, za którego czasów Maxus z modelu stał się marką.

HVAC – Heating, Ventilation and Air Conditioning. Ogrzewanie, przewietrzanie, klimatyzacja (w tym przypadku manualna). Skrót o tyle istotny w tym aucie, że wyłączenie HVAC powoduje wydłużenie zasięgu. Podczas ładowania, gdy masz kontakt w „stacyjce” (guzik na kokpicie, na prawo od kierownicy) na zestawie wskaźników możesz odczytać zasięg, ale będzie to zasięg bez ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji. Różnica po włączeniu HVAC może nawet przekroczyć 20 kilometrów, zależnie na przykład od chwilowego napełnienia akumulatora trakcyjnego.

Rysopis. Maxus e-Deliver 9 Van L3H2 72 kWh, czterodrzwiowy (w opcji pięciodrzwiowy), trzymiejscowy furgon, długość 5940 mm, szerokość 2062 mm, wysokość 2525 mm, ładownia 11 m sześc, napęd na przód, silnik elektryczny 200 KM i 310 Nm, maksymalnie 100 km/h, od 0 do 100 km/h w 18,4 s, pojemność akumulatora 72 kWh netto, średnie zużycie energii brak danych, zasięg w cyklu mieszanym WLTP 236 km, cena 278.811 zł netto (342.937 zł brutto).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Tylne drzwi otwierają się o kąt 236 stopni, jak precyzyjnie podaje producent

Wyjątkowa sytuacja – na tylnych drzwiach jest nazwa producenta (lewe skrzydło)

Logo jeszcze mało rozpoznawalne, tak jak i cała marka Maxus

A pod logo gniazdka typ 2 i CCS (Combined Charging System), do wolnego ładowania prądem zmiennym i szybkiego prądem stałym

Twarde plastiki w kabinie, ale nie byle jakie, poza tym interesujący design kokpitu

 HVAC steruje się panelem na kokpicie przed pasażerem obok kierowcy (kabina jest trzyosobowa)

Elektryczny silnik normalnie, pod maską

Opony bardzo zimowe, Nokian Hakkapellitta, rosyjskiej produkcji, ale sprzed 24 lutego 2022


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *