Ford Tourneo Connect 2.0 EcoBlue (122 KM) A7 Active

Klon Volkswagena Caddy

W fordowskich materiałach można spotkać oznaczenia długości L1 i L2. Tourneo Connect to L1, Grand Tourneo Connect to L2

Współpraca koncernów i wymienianie się modelami to tendencja widoczna od wielu już lat i nie powinna dziwić. No bo skoro nawet Mercedes bierze Renault Kangoo i robi z niego Citana, a teraz także klasę T! Ford Tourneo Connect powstał po zmienia znaczków firmowych i stylistyki przodu Volkswagena Caddy. Oba modele są produkowane w Polsce, w Poznaniu. W drugą stronę Ford odwdzięcza się Rangerem, który staje się Volkswagenem Amarokiem.

Dla kogo?

Dla osób ceniących bardzo praktyczne zalety: obszerna, wysoka kabina, duży kufer. Dla zwolenników aktualnej stylistyki Forda, bo akurat przednie części karoserii bliźniaczych modeli różnią się od siebie, tak że nie ma problemu z rozpoznaniem, który jest Ford, a który VW.

Trzy rozwiązania

Drążek Panharda. Poprzeczny drążek w tylnym zawieszeniu, który poprawia prowadzenie auta ze sztywną osią. Tak samo jak w przypadku Caddy, aż się człowiek dziwi, że sztywna oś – czyli teoretycznie „najgorsza” konstrukcja – a takie dobre zachowanie na drodze. Zadaniem tego elementu, pełniącego rolę poprzecznego drążka reakcyjnego, jest utrzymywanie sztywnej osi w założonej pozycji wobec karoserii. Nazwa pochodzi, jak wiele rzeczy w motoryzacji, od nazwiska. Francuz Rene Panhard zmarł ponad 100 lat temu, w 1908 roku, był jednym z pionierów motoryzacji. Marka Panhard nie przetrwała na rynku, nie to co Renault, Peugeot, Citroen.

Przenośna śmietniczka w kabinie. Standard w Active, opcja w innych wersjach. Składa się z plastikowej obejmy, w której mocuje się plastikowy woreczek. Jak odbierałem testowy egzemplarz, była w kieszeni w drzwiach kierowcy. Można ją oczywiście umieścić w każdej z trzech pozostałych kieszeni w drzwiach. W prawych przednich leżała jednak obowiązkowa gaśnica, więc śmietniczka tam się nie mieściła. Pomysł ze śmietniczką jest bardzo dobry – jedziesz autem, jako kierowca, albo pasażer i nie wiadomo, co zrobić z ogryzkiem, folią po wafelku, czy jakimś innym, niepotrzebnym śmieciem. W Tourneo Connect wiadomo.

Giti. Takiej marki były letnie opony. Lekkie zaskoczenie, bo zazwyczaj na kołach testowych automobili kręcę się opony marek premium, a tu Giti, marka azjatycka, singapurska. Na bocznej ściance Giti Synergy H2 o rozmiarze 215/55 R17H XL (czyli Extra Load) nie znalazłem informacji o miejscu produkcji. Opony letnie, więc nic dziwnego, że w temperaturach około zera, stosunkowo szybko traciły przyczepność na przedniej, napędzanej osi po mocniejszym dodaniu gazu przy miejskich prędkościach jazdy.

Rysopis. Ford Tourneo Connect 2.0 EcoBlue (122 KM) A7 Active, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy (opcjonalnie siedmiomiejscowy, 2 + 3 + 2) kombivan, długość 4515 mm, szerokość 1855 mm, wysokość 1833 mm, bagażnik 1213 l/2556 l (w obu przypadkach do dachu, 248 l przy trzech rzędach siedzeń), napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 1968 ccm, 122 KM przy 2750-4250 obr./min, 320 Nm przy 1600-2500 obr/min, maksymalnie 175 km/h, od 0 do 100 km/h w 12,1 s, średnie spalanie 5,3-5,7 l/100 km, cena 114.820 zł netto (141.229 zł brutto) wg starego cennika, w nowym może być wyższa.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Tył prawie identyczny jak w Volkswagenie Caddy, oczywiście musi być inny znaczek firmowy

Wlewy oleju napędowego i Adblue na tylnym, lewym błotniku. Gdy klapka jest otwarta, nie można otworzyć przesuwanych, tylnych, lewych drzwi

Drążek Panharda, jak widać na zdjęciu, biegnie skośnie. Skutecznie kontroluje poprzeczne ruchy tylnej osi


Kokpit cały twardy, dostawczy rodowód daje o sobie znać, ale źle te plastiki nie wyglądają

Dotykowe sterowanie oświetleniem, z lewej strony kokpitu. Hm, lepsze było obrotowe pokrętło stosowane w wielu modelach Volkswagena

Przenośna śmietniczka, niby drobiazg, a cieszy

Giti, opony marki z Singapuru, z charakterystycznym słonikiem jako logo

Miejsca numer 6 i 7 w stanie spoczynku, w kufrze…

…oraz po ich rozłożeniu i usunięciu z auta rolety bagażnika


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *