Iveco Daily Furgon 35S16A8 V/P

Wzorem NASA

Przód karoserii jest rozpoznawalny z daleka

Daily należy do popularnych samochodów dostawczych na polskim rynku. Dzięki wytrzymałej ramie jest odporny na eksploatację z dopuszczalną masą całkowitą (DMC), a nawet powyżej tej masy, czego oczywiście nie pochwalam. Do testu trafił tym razem egzemplarz bogato wyposażony, z pneumatycznym zawieszeniem tylnej osi Air-Pro i opcjonalnym fotelem kierowcy Hi-Adaptive z pamięcią kształtu. Właśnie od tego fotela zaczynamy i od… NASA.

 

NASA – National Aeronautics and Space Administration. Amerykańska agencja kosmiczna, słynna z lotów na Księżyc. Skrót ten znajduje się między innymi w prospekcie Iveco – pianka użyta w fotelu Hi-Adaptive była początkowo stosowana właśnie przez NASA. W Daily pianka jest na środkowych częściach siedziska, oparcia, również na zagłówku (przyjemnie miękkim) fotela kierowcy. Dwa zagłówki z pianką dla pasażerów to kolejna opcja. Pianka ma takie właściwości, że dostosowuje się do ciała, równomiernie rozprowadza jego ciężar. Poza tym siedzisko fotela kierowcy jest dłuższe o 20 milimetrów i grubsze o 15, natomiast boczki dłuższe o 15 milimetrów. Iveco chwali się, że o 30 procent zmalał nacisk na ciało kierowcy. Trudno to zmierzyć, lecz nie ulega wątpliwości, że fotel wyszedł po prostu wygodny. Wygodny także w mieście, bo dzięki nowemu projektowi dźwigni regulujących i bocznej osłony fotela, wsiadanie i wysiadanie przebiega szybko i nic nie ociera o uda, jak w niektórych, konkurencyjnych modelach.

CWA – Crosswind. Boczny wiatr. Opcjonalna funkcja CWA umożliwia ustabilizowanie auta w przypadku nagłego podmuchu bocznego wiatru. Jak czytamy w instrukcji obsługi Daily, CWA „redukuje odchylenie boczne pojazdu dzięki sterowaniu jego trajektorią poprzez interwencję systemu ESP”. ESP to oczywiście Electronic Stability Program, elektroniczny program stabilizacji toru jazdy. Działa poprzez odejmowanie gazu i przyhamowywanie wybranego koła (ten wybór jest dynamiczny, może się zmieniać). Co ciekawe, Iveco nie traktuje CWA jako jednej z wielu funkcji ESP, tylko jako coś odrębnego. A jak to pracuje w praktyce? Miałem okazję prowadzić Daily podczas wietrznej aury i było stabilnie, bezpiecznie, w czym zasługa nie tylko CWA, ale i całej konstrukcji samochodu.

SpA – Societa per Azioni. Spółka akcyjna po włosku. Skrót SpA pojawia się w nazwach włoskich przedsiębiorstw. W Daily można go znaleźć na przykład na tabliczce identyfikacyjnej pojazdu, na listwie przed komorą silnika.

 

Rysopis. Iveco Daily Furgon 35S16A8 V/P, czterodrzwiowe (w opcji pięciodrzwiowe), trzymiejscowe auto dostawcze, długość 6109 mm, szerokość 2052 mm, wysokość 2694 mm, ładownia 12 m sześc., napęd na tył, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 2287 ccm, 156 KM przy 3500 obr./min, 400 Nm przy 1600 obr./min, prędkość maksymalna 160 km/h, od 0 do 100 km/h brak danych, średnie spalanie 8,2 l/100 km, cena bez opcji 167.100 zł netto (205.533 zł brutto).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

W tym egzemplarzu całe boczne ściany to reklama zawieszenia Air-Pro

Skrzydła tylnych otwierają się do 180 stopni

Zawieszenie Air-Pro można obsługiwać nie tylko z kabiny, również z tyłu ładowni, z prawej strony

Deska ergonomiczna, ale w tak szerokim wozie przydałby się nieco większy centralny, dotykowy ekran

Doświadczenie NASA zostało wykorzystane przez Iveco w fotelu kierowcy Hi-Adaptive i trzech zagłówkach

Nazwa fotela na lewym boczku (na prawym boczku jej nie ma)

Automatyczna skrzynia Hi-Matic ma 8 biegów, obsługa dźwignią wyrastającą z kokpitu jest szybka i prosta

156-konny turbodiesel zapewnia odczuwalnie dobre osiągi, oczywiście jak na sporego dostawczaka

Tabliczka z SpA przed silnikiem. Z boku tabliczki, w adresie producenta ten skrót jest pisany zupełnie inaczej. Taka włoska fantazja…


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *