Renault Austral 1.3 160 Iconic Esprit Alpine

Następca Kadjara

Austral jest pierwszy, niedługo dołączy jego przedłużona wersja pod znaną skądinąd nazwą… „Espace”

Kadjar wypadł z bogatej oferty crossoverów i SUV-ów (Sport Utility Vehicle) Renault, w jego miejsce wjechał Austral – ładniejszy, lepiej wykonany i oczywiście droższy.

Co to jest i dla kogo?

Z pewnością to crossover, bo żadna wersja nie ma napędu obu osi, zawsze przód. Z pewnością dla osób chcących otaczać się ładnymi, estetycznymi przedmiotami, Austral do takich należy. Wreszcie dla ludzi ceniących połączenie komfortu z dobrymi właściwościami jezdnymi. Mimo belki skrętnej z tyłu Austral prowadzi się wręcz przyjemnie, na wygodę jazdy też trudno narzekać. Zazwyczaj staram się wynajdywać w testowanym aucie różne skróty, w Australu ich nie brakuje, ale tym razem większą moją uwagę zwróciły trzy pomysły.

Trzy ciekawe rozwiązania

Satynowy lakier. Nie matowy, tylko właśnie satynowy, czyli coś pomiędzy zwykłym, błyszczącym, a matowym. Taki szary odcień, schiste satin, jest dostępny do dwóch z pięciu wersji, mianowicie Techno Esprit Alpine i testowanej, najwyższej Iconic Esprit Alpine. Podkreśla muskularne, zarazem dynamiczne linie samochodu. Jak obiecuje Renault w cenniku, jest „niezwykle odporny na zarysowania”. Kosztuje 7.500 złotych plus 3.700 za czarny dach etoile, razem 11.200.

Grand Comfort. To nazwa wysokiej zabudowy na środkowym tunelu, między przednimi fotelami, wysokiej konsoli. Łączy się ona elegancko z kokpitem, nic nie wisi w powietrzu. Grand Comfort zawiera schowki, wnękę na dwa napoje, przesuwaną pokrywę schowków, łącznie cztery gniazdka USB-C (Universal Serial Bus, dwa z przodu, dwa dla pasażerów z tyłu). Przesuwana pokrywa ma bardzo duży uchwyt, który może służyć za podparcie dłoni.

Obrotomierz bez cyfr na obwodzie. Tablica wskaźników jest wirtualna, pojawia się kółko obrotomierza, wskazówka, ale bez cyfr na obwodzie! Cyfry, z dokładnością do 0,1 czyli do 100 obrotów na minutę, wyskakują na dole tarczy. Obrotomierz jest dostępny tylko w widoku klasycznym zestawu wskaźników, a cyfry tylko w jednej z pięciu jego pozycji. Widoki zestawu wskaźników są cztery: klasyczny, nawigacja, realistyczna scena, minimalny, wybiera się je polem View na prawym ramieniu kierownicy. Na tym samym ramieniu znajdują się przyciski do wywoływania wspomnianych pięciu pozycji. Gdy wirtualna wskazówka osiąga pion, znaczy to że silnik ma 4.000 obrotów. Austral oferuje cztery tryby jazdy Multi Sense: domyślny Comfort, Eco, Sport, Perso, aktywowane osobnym przyciskiem przy prawym ramieniu kierownicy (lepsze to niż przez centralny, dotykowy ekran). W trybie Eco z lewej strony obrotomierza masz linię optymalnego, oszczędnego zakresu, w przedziale 1.500-2.500. Natomiast gdy wybierzesz Sport, widzisz podziałkę na obwodzie (ale nadal bez cyfr) i zakres ostrzegawczy o bardzo wysokich obrotach. A na dole masz uproszczony wskaźnik przyśpieszeń przód-tył. Podobnie jak obrotomierz działa prędkościomierz, także bez tradycyjnego opisania na okręgu.

Rysopis. Renault Austral 1.3 160 Iconic Esprit Alpine, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy crossover, długość 4510 mm, szerokość 1825 mm, wysokość 1644 mm, bagażnik 575/1525 l, napęd przedni, czterocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy, 1332 ccm, 158 KM przy 5250 obr./min, 270 Nm przy 1800 obr./min, miękka hybryda 12 V, maksymalnie 175 km/h, od 0 do 100 km/h w 9,7 s, spalanie w cyklu mieszanym 6,2-6,5 l/100 km, cena 180.900 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Jest na co patrzeć. Interesujący tył, z wieloma stylistycznymi akcentami

Satynowy, szary lakier naprawdę jest przyjemny w dotyku

Nawiązania do marki Alpine w kilku miejscach, tutaj plakietka z przedniego błotnika  

Deska rozdzielcza podobna do tej w elektrycznym Megane

Na wierzchu konsoli Grand Comfort efektowna, przesuwana pokrywa schowków

Obrotomierz cyfrowy, na dole tarczy. 0,8 na postoju oznacza 800 obrotów

Tutaj 3100 obrotów, do pionowej pozycji wirtualnej wskazówki jeszcze nieco brakuje

Każdy Austral to benzynowa, miękka hybryda 12 V (woltów), silnik 1.3 rozwija 158 koni, jak w tym przypadku, albo 140  


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *