Maxus e-Deliver 3 Cargo Van SWB 50,23 kWh

Chiński konkurent

W białym kolorze e-Deliver 3 dobrze się prezentuje, no i biały nie wymaga dopłaty. SWB to krótszy rozstaw osi

Jeszcze mała znana w Polsce, chińska marka Maxus proponuje dwa furgony. Większego opisywałem (e-Deliver 9), kolej na mniejszego, e-Deliver 3. Testowałem wersję Cargo Van, z krótszym rozstawem osi, SWB, o tym skrócie za chwilę.

Ile kosztuje?

Wyjaśnienie konieczne, gdyż w cenniku figurują trzy wartości. Zacznijmy od najwyższej, od brutto, 189.297 złotych. Cóż, elektryki nie są tanie, nawet z Chińskiej Republiki Ludowej. Przedsiębiorców bardziej interesuje netto, w tym przypadku 153.900. Ale jest przecież dopłata z programu „Mój elektryk”. Wtedy kwota netto wynosi 107.730 (brutto 132.508). Jak to importer wyliczył? Na pojazd z ciężarową homologacją N1 przysługuje maksymalnie 70.000 (ani netto, ani brutto, po prostu taka kwota), ale nie więcej niż 30 procent od netto. W przypadku naszego e-Deliver 3 ma zastosowanie te 30 procent, a więc 30 procent z 153.900, co równa się 46.170. I w ten sposób (153.900 minus 46.170) otrzymujemy 107.730 netto. Oczywiście, trzeba dokładnie sprawdzić, jak dopłata jest przyznawana, jeden z głównych warunków to średni, roczny przebieg powyżej 20 tysięcy kilometrów przez dwa lata, w sumie 40 tysięcy kilometrów w tym czasie.

Trzy skróty

SWB – Short Wheel Base. Krótki rozstaw osi w samochodach terenowych, dostawczych, ciężarowych, także sportowych. W tym przypadku SWB jest w pełnej nazwie auta, wynosi 2,910 milimetrów. Druga wersja, z dłuższym rozstawem to LWB, Long Wheel Base, 3285. Różnica w długości obu aut jest większa, 4555 do 5145. Muszę przyznać, że wersja SWB jest pakowana, objętość ładowni to 4,8 metra sześciennego.

REG – tego skrótu nie rozszyfrowałem, mimo przejrzenia instrukcji obsługi po angielsku i mimo pomocy importera, może Reg jak regeneration, regeneracja? Przycisk REG z lewej strony kokpitu służy do wyboru jednego z trzech stopni odzyskiwania energii podczas jazdy. Od najmniejszego: L – Low, M – Moderate, H – High (niski, umiarkowany, wysoki). Rekuperacja następuje zawsze, kierowca ustala jej intensywność. Na H auto zwalnia zdecydowanie, ale nie do zera, zawsze się toczy. Idealnie sprawdza się to w mieście, oszczędza prąd. W trasie bardziej przyda się L. Tryby są przerzucane na okrętkę: L, M, H, M, L i tak dalej. Szkoda, że dotknięcie przycisku powoduje od razu zmianę, a nie sprawdzenie aktualnego trybu. Literki L. M, H pojawiają się na wyświetlaczu rozbudowanego, pokładowego komputera, z lewej strony zestawu wskaźników. Jest jeszcze inny sposób sprawdzenia trybu. Puszczenie gazu przy nieco większej prędkości i obserwowanie wskaźnika rekuperacji – jak zapalą się trzy kreski na dole, masz H. Jak w każdym elektryku, przy mocno naładowanym akumulatorze, nawet na najwyższym stopniu (w tym przypadku H) rekuperacja będzie mało odczuwalna.

RSA – Rutebileiernes Standardiserings Aksjeselskap, po norwesku. Nazwa własna przedsiębiorstwa, z Norwegii, istniejącego od 1936 roku. Jego oddział, RSA Polska, jest od 2022 roku importerem Maxusa. Napis „RSA Polska” był na dole ramek tablic rejestracyjnych.

Rysopis. Maxus e-Deliver 3 Cargo Van SWB 50,23 kWh, czterodrzwiowy, dwumiejscowy furgon, długość 4555 mm, szerokość 1780 mm, wysokość 1895 mm, ładownia 4,8 m sześc, napęd na przód, silnik elektryczny 122 KM i 255 Nm, maksymalnie 120 km/h, od 0 do 100 km/h w 17,0 s, pojemność akumulatora 50,23 kWh netto, średnie zużycie energii brak danych, zasięg w cyklu mieszanym WLTP 238 km, cena 189.297 zł (153.900 zł netto).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Gniazdka ładowania z przodu, pod unoszonym panelem z logo Maxusa. Moc ładowania prądem zmiennym 6,6 kilowata (kW), prądem stałym 50

Drzwi otwierają się o 180 stopni i co ciekawe, nie musisz szukać żadnych zawiasów, blokad, po prostu otwierasz (albo zamykasz) skrzydło

Nazwa marki i modelu na prawym skrzydle tylnych drzwi

A to niespodzianka – maska silnika po prostu się wyjmuje!

Dostęp do komory silnika idealny, zbiornik spryskiwacza czołowej szyby cały widoczny

Nic tu nie trzeszczy, a do tego deska rozdzielcza jest ładna

REG, czyli wybór stopnia rekuperacji

REG H, maksymalna rekuperacja. 166 kilometrów to całkowity przebieg auta, byłem pierwszym testującym

RSA Polska, nazwa importera pod tablicą rejestracyjną


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *